2011 İlk Çeyrek Türkçe Rap Panoraması

Posted: 16/04/2011 in İnceleme

En İyi 10 MC

10- A.P.O: Uzun süreli bekleyiş sona erdi ve A.P.O, dinleyicilerine tam 20 şarkılık “Abdulrhyme” albümünü sundu. Albüm belki de A.P.O’nun müzikal anlamda en kaliteli albümü olma niteliğini taşıyor. Bunun yanı sıra albümün basılıp satılması da bu çalışmanın değerini bir kat daha yükselten bir nokta oldu.

9- İtaat: A.P.O gibi İtaat de 20 şarkılık bir albümle çıktı ocak ayında karşımıza. “Volkanik” albümünün önemli bir özelliği; içindeki şarkıların yalnızca rap dinleyen kesime değil, diğer müziklere ilgisi olan insanlara da hitap etmesiydi. “Hiphop Ayrı Bir Show”, “Bugi Bugi” gibi yüksek tempolu şarkılar, İtaat’in tam da yapmak istediği tarzı yansıtan şarkılar oldu. Albüm dışında Metropol Music ve Müzikalite’nin yükselişi de senenin ilk üç ayının çok konuşulanlarından oldu.

8- Rahdan: “Rest Çektim” albümü, ilk üç ayın en çok ilgi toplayan albümlerinden birisiydi. Rahdan, verdiği uzun aradan sonra çalışmalarına hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor. Son olarak “Kukla” isimli şarkısını dinleyicilere sunan Rahdan, müzikal formunun zirvesinde olduğunu gösterdi.

7- Yas: O da uzun ara veren ve 2011’de aramızda dönen isimlerden birisiydi. “His’li Geçmiş Zaman” albümü, Yas dinleyicilerinin özlemini giderecek türden bir çalışmaydı. Bazı internet sitelerinde gördüğümüz Yas’ın kendi açıklamalarından da anlayabileceğimiz kadarıyla, yeni çalışmalar da pek uzakta değil.

6- Patron: 2009 ve 2010’un belki de en başarılı ismiydi Patron. Neden bu kadar başarılı olduğunu “Professional 2” albümü ve albümden 3 şarkıya (albüm 6 şarkıdan oluşuyor) çektiği kliplerle dosta düşmana kanıtladı. Markalaşma yolunda Türkçe Rap’te en kararlı adımları atan ismin Patron olduğu söylemek yanlış olmayacaktır.

5- Sorgu: Solo albüm haberi duyulduğundan beri herkesin aklında “acaba Kodes’siz yapabilecek mi” soruları vardı. “Düşler Ülkesi” tüm şüpheleri boşa çıkardı. Dramelodi tarzını gördükten sonra bambaşka bir tarz ve konseptte yine aynı derecede başarılı bir Sorgu’yu dinlemek oldukça etkileyiciydi.

4- Ados Combo Mekanize: Sağlam kitleye sahip isimlerden olan Ados, neden bu müziğin sıradışı ve vazgeçilmesi zor isimlerinden birisi olduğunu “Eskiz” albümüyle gözler önüne serdi. Zaman zaman arka planda kalmayı tercih ediyor gibi görünse de, müzikalitesini koruduğu sürece üst sıralarda kendisine yer bulacaktır.

3- Apache Squad: Yıllarca beklendi bir “Merdiven” albümü için. Bu albümün hem de bandrollü olarak çıkmasında en büyük pay ise Firar ve Gencay’a aitti. Apache Squad’ın kendi albümünü feda ederek bunu Merdiven albümüne dönüştürmesi; takdir edilecek bir olaydı. Kısa sürede Türkçe Rap’in kült albümlerinden biri haline gelecek bir albüme sahip olduğumuza şüphe yok.

2- No.1: Askere giden isimlerin rap’e dönüşleri her zaman sıkıntılı olmuştur. Ortamdan uzak kalma, yeni stillere yabancılaşma gibi sorunlar baş göstermiştir birçok isim için. Ancak No.1, “Propaganda” albümüyle böyle bir sorun yaşamayacağını göstermiş oldu. No.1 kalitesine yakışan bu çalışmayla beraber No.1’in “Freestyle King 2″ye katılma haberi, kendisini ilk üç aylık dilimin ikinci sırasına çıkarmaya yetti.

1- Taha Player: İlk üç ayın tartışmasız en çok konuşulan ve en üretken ismi. Verdiği tek şarkılar, beat albümleri, İnkaya’yla yepyeni bir ortak albüm, Bootleg albüm derken Taha’nın son aylarda piyasaya sunduğu çalışmaların sayısı aldı başını yürüdü. Bir de FK2’ye katılacağı haberi Taha’nın 2011’in ilk üç aylık bölümünde en başarılı MC ünvanını almasını sağladı. Bu müziği bırakma fikrinden kendisini vazgeçirmeye çalışanların sayısı bu üç aylık bölümde 4-5 katına çıktı.

En İyi 10 Albüm

10- Zihinler Arası Yolculuk: Farklı stiliyle büyük ilgi çeken Taha Player ile genç yetenek İnkaya‘dan kısa ama öz bir albüm. Albüm Taha’nın son, İnkaya’nın ise ilk çalışmalarından birisi olma özelliğini taşıyor.

En dinlenesiler: Zihinler Arası Yolculuk, Sürme İskele

9- Rest Çektim: Rahdan Vandal geri dönüyor dedirten cinsten şarkılar, yine alıştığımız Rahdan sound’u. Kalitesinden hiçbir şey kaybetmemiş bir isim. Kendini yanlış tanıyanlara verilecek en iyi cevaplar bu albümde saklı. Devam Rahdan diyoruz.

En dinlenesiler: İstanbul Çök Üstüme, Yalnızlığım

8- His’li Geçmiş Zaman: Adeta “ben diğerlerinden farklıyım” diyor Yas. Kadın vokallerin azlığında daha da aradan sivrilen ve kendini dinlettiren bir performans. Gelecek projelerde bundan daha iyi olmaması için bir sebep yok.

En dinlenesiler: Yok Oluyoruz, His’li Geçmiş Zaman

7- Abdulrhyme: Henüz tanımıyorsanız, bu albüm sıfırdan tanımak için en büyük fırsattır A.P.O‘yu. Tamamen karakteristik hale gelmiş rap’ler, kendine özgü kafiyeler ile A.P.O hakkında her şeyi bulabilirsiniz bu şarkılarda.

En dinlenesiler: Deli Dediler, Mülteci, Arap

6- Volkanik: Yıllardır her albümde üstüne bir şeyler daha koyan bir isim İtaat. Kendini tekrarlamıyor, hevesini kaybetmiyor ve popülarite için iş yapmıyor. Albüm kendisinin basılıp satılan ilk çalışması, bu açıdan özel bir anlamı da var. Bilmemek değil, dinlememek ayıptır.

En dinlenesiler: Flowlarım Çok Zengin, Rapin Adı Biz, Son Gibi

5- Düşler Ülkesi: Elbette Dramelodi’nin apayrı bir havası var. Ancak gördüğümüz kadarıyla bu albümle Sorgu kendini tek başına da dinlettirmeyi başarabilmiş durumda. Gelecek projeleri için de oldukça cesaretlendirici bir çalışma.

En dinlenesiler: Düşler Ülkesi, Hengame, Dikenli Tel

4- Eskiz: Etkileyici sözler, altyapılarda piyasanın çok üzerinde çalışmalar ve bir kucak dolusu emekle ortaya çıkarılmış leziz şarkılar. Kesinlikle arşivlik bir albüm Ados‘tan. 2011’in en iyilerinden olacağı şimdiden kesin.

En dinlenesiler: Gülümse, Sorun, Sahtekar, Antreman

3- Professional 2: İsmine yakışan bir albüm, bandrolü hak ediyor kesinlikle. Patron bu işi profesyonelce yapmayı öğrendi ve sürekli daha iyilerini yapıyor. Bu müziği hak ettiği yere ulaştıracak isimlerin başında geliyor.

En dinlenesiler: Değirmen, Yeraltında Terör, Geri Ver Beni, Savaş Vakti

2- Canımız Cehenneme Part 2: Propaganda: Albüme kısaca No.1 farkı dersek yanlış olmaz. Albüm öncesi verilen şarkılar albümün ne kadar iddialı olacağının bir göstergesi gibiydi. Albüm kimseyi yanıltmadı. Tek kelime: dinleyin.

En dinlenesiler: Olmasa da Olur, 155, İllegal, Zindan, Battle Jesus

1- Merdiven: Tüm kadroyu bir arada gördüğümüz, yılların bekleyişine son veren muazzam bir albüm. Firar‘ın dediği gibi bu albümün bir ikincisinin çıkması yine yıllar alabilir, bu nedenle albümün kıymeti iyi bilinmeli. 2011’in ilk çeyreğine damga vuran çalışma budur. Bana göre albümdeki en iyi performansları sergileyen isim Mafsal‘dır.

En dinlenesiler: Bunlar Kim, Gerçekler, Zülfikar, Kadıköy City, Bizi Duy

En İyi 10 Şarkı

10- Kahin – U.L.a.Ş

9- Değirmen – Patron

8- Kukla – Rahdan Vandal

7- Her Şey Olması Gerektiği Gibi – CanBeatz & Taha Player

6- Deli Dediler – A.P.O feat. 9 Canlı

5- Hengame – Sorgu feat. Parola Nevakâr

4- Bunlar Kim (Klip Vers.) – Merdiven

3- Olmasa da Olur – No.1

2- Meleklerin Şehri – Tepki

1- Sorun – Ados Combo Mekanize

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s