2014 Yarı Yıl Hip Hop Panoraması

Posted: 17/06/2014 in Hip Hop, İnceleme

Ülkemizde son derece çalkantılı ve tartışmalı bir şekilde başlayan 2014 senesinin ilk 6 ayını geride bırakmış bulunuyoruz. Siyasi dengesizliğin Türkiye’de etkisini gözle görülür biçimde hissettirdiği Hip Hop sektörü, doyurucu öğelerini bizlere Amerika’dan sağlamaya devam ediyor. 2013 kadar görkemli bir hava ve yüksek bir tempoya sahip olacak gibi durmasa da 2014’ün şimdiden güzel hediyeleri oldu müzikseverlere. Bu incelemede kişisel zevk ve tercihlerim doğrultusunda dinlediğim 2014 çıkışlı albüm ve mixtape’lerin kısa incelemelerini bulabilirsiniz.

Atmosphere - Southsiders

Atmosphere – Southsiders

Alternatif tarzıyla kendi yolunu kendi açan gruplardan olan Atmosphere’ın son albümü de diğer albümleri gibi piyasaya bomba gibi düşmedi. The Family Sign’dan beri -yaklaşık 3 sene- bir stüdyo albümüyle karşımıza çıkmayan Minnesota’lı ekip yine sessiz ve derinden bir yayınlanma süreci ile sonuçlandırdı çalışmasını. Metacritic’in ancak “vasatın üzerinde” unvanına layık görebildiği 70 puanı ve HiphopDX’in kararsızlığın iyiye kaydığı bölümü olarak nitelendirdiği 3.5/5.0 değerindeki incelemesinin aksine, Southsiders grubun felsefesini oldukça başarılı yansıtan etkili bir proje. Albümün içerisinde hali hazırda göz önünde olan single çalışmaları “Camera Thief” ve “Bitter” dışında bitmeyen isimleriyle de ilgi çeken “Let Me Know That You Know What You Want Now” ve “The World Might Not Live Through the Night”ın başı çektiği bir cevher dizisi saklı. Bir tren vagonunda güney şeridi boyunca yolculuk ediyormuş hissini yakalamanız hedeflenerek tasarlanmış albümü grubun önceki işlerinden ayırmanız kolay olmayacak, ama bunun felaketin habercisi olduğunu kim iddia edebilir ki?

8.0/10

 

blu-good-to-be-home

Blu – Good to Be Home

Genç yaşta muhteşem işler yapmanın laneti en sonunda kalkmışa benziyor. 2007’de Exile ile yapmış oldukları ortak albüm Below the Heavens’ın damaklarda bıraktığı eşsiz tadı nedeniyle ürettiği her proje ilk stüdyo albümü ile karşılaştırılan Blu, son albümüyle karşılaştırmalara beklenen yanıtı geç de olsa verebilmiş. Tüm prodüksiyonu Bombay tarafından gerçekleştirilen 20 şarkılık Good to Be Home ile California’lı müzisyenin hem geçmişe, hem de geleceğe göz kırptığını söylemek mümkün. Los Angeles esintileriyle süslenmiş parçaların müzikal kalite dışında diğer bir işlevi de Blu’nun nereye ait olduğunu bas bas bağırmak. “The West”, “Boyz N the Hood” ve “Dre Day” gibi yerel kültür baskın eserler gerçekten de sanatçının evinde olduğu hissini bizlere ulaştırabiliyor. Bunun yanı sıra sample’lar ile zenginleştirilmiş Batı tarzı altyapılar, ilk bakışta uzun görünen albümün çok daha kolaylıkla dinlenebilmesine fırsat veriyor. Kaçırmamanız tavsiye edilir.

7.5/10

 

CunninLynguists Strange Journey Volume 3

CunninLynguists – Strange Journey Volume 3

Grubun ilk sıra dışı yolculuğuna çıkışından bu yana 5 sene geçmiş ve CunninLynguists her seferinde daha ileriye varmayı başarabiliyor. Serinin üçüncü halkası olan mixtape’in bizlere hem prodüksiyon, hem de lirikalite alanında sunduğu önemli değerler var. İlk çıkışından bu yana tuhaflık derecesinde orijinal sample’lar ile yol alan ekibin radikal bir müzikal felsefe değişikliğine gideceğini düşünmek hayalcilik olurdu. Sampling’i doruklarda yaşatan 15 şarkı ve iki geçişten oluşan eserin en az 9-10 parçası kendi başına single albüm olmayı hak edecek cinsten. Çoğu CunninLynguists albümünde olduğu gibi SJV3’de de birkaç iddialı hit yerine kalite projenin geneline bölüştürülerek renkli bir tablo yaratımı tercih edilmiş. Bu özellik; ağır prodüksiyonlarla üzerine düşülen Top 10 listelerini zorlayacak şarkılar yerine çalışmanın tamamına duyulan güveni temsil ediyor. Masta Ace,  Tonedeff, Aesop Rock, Blu ve Psalm One’ı kısa sürelerle dinlememize olanak veren mixtape, şimdiden senenin en iyilerinden olmaya aday.

8.5/10

 

Isaiah Rashad - Cilvia Demo

Isaiah Rashad – Cilvia Demo

2014 bizlere gelecekte adını sıkça duyacağımız bir yeteneği senenin ilk ayında hediye etti: Isaiah Rashad. Amerika’nın güneyinden beklenmedik bir anda yükselen bu gencin ilk EP’si kendisini önemli Hip Hop eleştirmenlerinin radarına almaya yetti. 2013’ün eylül ayında Top Dawg Entertainment bünyesine katılan Rashad’ın piyasada muazzam bir etkisi yaratması yalnızca birkaç ayını aldı. Cilvia Demo 23 yaşındaki bir rapçinin ilk ciddi albüm denemesiymiş izlenimini kesinlikle yaratmıyor. Isaiah Rashad şimdiden tarzını oturtmuş, fazlasıyla rahat ve ne istediğini bilen bir olgunlukla hazırlamış parçalarını. Sound’ında soul ve jazz notalarını ayırt etmekte zorlanmıyor, genç Rashad’ın klasik “Southern rap” melodileriyle zenginleştirdiği hayat öyküsünü ilgiyle dinliyorsunuz. 14 şarkılık EP’nin özellikle ikinci kısmı Isaiah Rashad’a ısınmak ve onu daha yakından tanımak için eşi bulunmaz bir fırsat.

8.0/10

macmiller_faces

Mac Miller – Faces

Açık söylemek gerekirse Mac Miller’ın özgün veya sıra dışıdan çok tuhaf olduğunu düşünüyorum. Aşırı değişken tavırları ve şarkılarındaki fazlaca umursamaz tavrı bu işe olan bağlılığını zaman zaman sorgulamama sebep oluyor. Ama bunların hiçbiri son mixtape’i Faces’ın kalitesini göz ardı etmem için yeterli değil. Deneme yanılma yöntemiyle sürekli bir şeyler üretip içlerinden birkaçının tutmasını bekleyen halleriyle kimi zaman Lil’ Wayne’e benzeyebilen müzisyenin son stüdyo albümünden sonra bu projesinde de tatmin edici bir başarıya ulaşmış olması, olgunluk eşiğini  -elbette müzikal açıdan- aştığını gösteriyor. Karakteri ise çocukluk emareleriyle dolu, ancak bu özelliği albümde ona artı olarak geri dönmüş. Uyuşturucu, kadınlar ve çılgın partilerini olabildiğince açık sözlülükle dile getirdiği dizeleri belki de kariyerinin en üst seviyesine çıkardığı rap teknikleriyle bir araya gelince keyifli bir bir buçuk saat ortaya çıkıyor. Mac Miller’ın bir sonraki adımı atmasına ön ayaklık yapacak iş Faces olabilir.

7.5/10

 

¡Mayday! & Murs – Mursday

¡Mayday! & Murs – ¡MursDay!

¡Mayday! günümüz Hip Hop piyasasının en iyi grubu, sadece insanlar bunun farkında değiller. 2012’de gerçek anlamda ilk patlamalarını Take Me to Your Leader ile yapan, 2013’te Believers’ı çıkararak başarılarının bir tesadüf olmadığı kanıtlayan Miami’li grup, 2014’ü de boş geçmedi. Saçlarına veda ederek hepimizi hayal kırıklığına uğratan Murs’le güçlerini birleştirmeye karar verdiler ve bunun meyvelerini albümün çıkışının ilk gününde iTunes listelerinin ilk sırasına oturarak topladılar.  Gitarcı, basçı, davulcu ve perküsyoncusuyla Hip Hop tarihinin efsane grubu The Roots’un izinde yürüyen ekibin son çalışması yine akıllara durgunluk verecek derecede. Öylesi dengeli ve renkli bir albüm ki; ilk single çalışması olarak yayımladıkları “Tabletops” 16 şarkının (Deluxe edition) en az iyi olanı olarak gösterilebilir. Dinlediğiniz anda hiç eskimeyeceğini anladığınız çok sayıda şarkı, çok sayıda farklı ruh hali ve altyapı tarzıyla birlikte verilmiş. California ve Florida’yı bir araya getiren bu sanat eserini anlatmak için küçük paragrafım yeterli olmayacaktır.

8.5/10

 

Slaughterhouse_House_Rules-front-large

Slaughterhouse – House Rules

Slaughterhouse’un pek az müzik grubunda gözlemleyebileceğiniz müthiş bir kimyası var. Bu nedenle yaptıkları her işe 1-0 önde başlıyorlar. Son mixtape projeleri House Rules, kesinlikle Welcome to: Our House ile karşılaştırılabilecek veya karşılaştırılması gereken bir çalışma değil. Tam bir ara geçiş aşaması niteliğinde, dikkatli dinlediğinizde “Trade It All” gibi standartın üzerinde parçalarını yakalayabileceğiniz beklentileri karşılayan bir albüm olmuş. Stüdyo albümü olmadığı ve Billboard listelerini zorlamak gibi bir hedefle yola çıkılmadığı için çok daha serbest ve bağımsız bir tablo çizilebilmiş. Dört müzisyen de güçlü oldukları tüm çıplaklığıyla sergileyecek tarzlara bürünmüşler. House Rules dinlemezseniz kaybedeceğiniz değil, dinlerseniz kazanacağınız bir mixtape olarak tanımlanabilir.

7.0/10

ScHoolboy Q – Oxymoron: https://cannobre.wordpress.com/2014/03/10/oxymoron-album-incelemesi/

Freddie Gibbs & Madlib – Piñata: https://cannobre.wordpress.com/2014/04/17/pinata-album-incelemesi/

Top 10

10) Slaughterhouse – Trade It All

9) Mac Miller – Funeral

8) ¡Mayday! & Murs – New Years Day

7) ScHoolboy Q – Man of the Year

6) Isaiah Rashad – Heavenly Father

5) Atmosphere – The World Might Not Live Through the Night

4) Freddie Gibbs & Madlib feat. Danny Brown – High

3) CunninLynguists – Dying Breed

2) ScHoolboy Q – Hell of a Night

1) ¡Mayday! & Murs – Give You My All

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s